Benutzerinwestorów

Dlaczego Ethereum i Bitcoin to bardzo różne inwestycje

Ci nowi kryptończycy, tacy jak inwestorzy instytucjonalni, którzy niedawno kupili „cyfrowe złoto“ Bitcoin’a, mogą teraz rozglądać się za kolejną wielką rzeczą.

Wraz z długo oczekiwanym pojawieniem się fazy 0 aktualizacji Ethereum 2.0, która rozpocznie się 1 grudnia, może to być natywny token sieci, eter (ETH). Jednak analitycy twierdzą, że eter powinien być oceniany na podstawie jego własnych zalet, a nie jako zamiennik bitcoinów.

„Zawsze uważałem, że ta cyfrowa przestrzeń zasobów jest ogromna – i nie jest to tylko bitcoin – ponieważ będą różne aplikacje do różnych rzeczy“, powiedział Raoul Pal, prezes i współzałożyciel grupy mediów finansowych Real Vision, w dokumencie Real Vision „Ethereum – An Investigation“, który ukazał się 30 listopada. „Myślę o tych dwóch [bitcoin and ether] jako o bardzo ładnej, połączonej alokacji aktywów.“

Dla Pal’a, wczesnego inwestora Bitcoin’a, uzasadnienie wydaje się jeszcze bardziej wiarygodne w dzisiejszych czasach: Ponieważ cena Bitcoin’a uderza w nowy wszechczasowy haj, krypto waluta numer jeden przez kapitalizację rynkową jest teraz droższa i tym samym potencjalnie bardziej ryzykowna dla nowych inwestorów.

Można się spodziewać, że inwestorzy szukają nowych możliwości w krypcie po przystępnych cenach. Biorąc pod uwagę, że ether jest w obrocie około 59% poniżej jego wszechobecnego haju 1.432,88 dolarów, to jest kuszące, aby uwierzyć, że jest okazja, aby mieć. Co więcej, aktualizacja Ethereum 2.0 w celu zwiększenia skalowalności sieci, bezpieczeństwa i efektywności energetycznej spowodowała wiele szumu.

Jednak, przynajmniej na razie, analitycy i handlowcy, którzy rozmawiali z CoinDeskiem nie sądzą, że eter zastąpi FOMO na bitcoin.

„Dla inwestorów instytucjonalnych, kupują BTC do cyfrowej narracji o złocie“, Ryan Watkins, starszy analityk badawczy w Messari, powiedział CoinDesk. „ETH nie jest jeszcze w tej rozmowie.“

Eter „czerpie korzyści z rozprzestrzeniania się i prawdopodobnie ma więcej rozmów wokół niego od rodaków kryptońskich,“ Vishal Shah, założyciel giełdy instrumentów pochodnych Alpha5, powiedział CoinDesk. „Dla niewtajemniczonych, trudno jest zobaczyć jak Bitcoin nie jest jedynym na ramie.“

Słabnąca korelacja pomiędzy bitcoin i eterem

Niektórzy analitycy twierdzą, że w miarę jak coraz więcej instytucji wlewa pieniądze do Bitcoina i podnosi jego cenę, eter i inne kryptokursy będą stopniowo oddzielać się od Bitcoina.

Rzeczywiście, podczas gdy Bitcoin w tym tygodniu zanotował rekordowo wysoką cenę, eter nie jest nawet blisko swojego wszechobecnego haju 1.448,18 dolarów. Dane z CoinDesk pokazują, że 90-dniowy współczynnik korelacji pomiędzy cenami dwóch największych kryptokurwalut, choć nadal silny, od lata stopniowo osłabiał się od 0,93 do prawie 0,7 na początku grudnia.

„Rzecz w tym, że korelacja może zniknąć w każdej chwili“ – powiedział CoinDesk Ashwath Balakrishnan, analityk firmy badawczej Delphi Digital. „W tym przypadku, chcesz zrozumieć podstawowe podstawy tego, co trzymasz, ponieważ jeśli trzymasz eter jako proxy [do] ekspozycji Bitcoin, i [gdy] ceny rozłączyć, jesteś teraz narażony na coś zupełnie innego“.

Bitcoin został użyty przez wielu inwestorów w tym roku jako zabezpieczenie przed spadkiem siły nabywczej dolarów amerykańskich. Eter jest uważany za walutę „światowego komputera“, który ma na celu budowanie ekosystemu zdecentralizowanych aplikacji.

Ścisła historyczna korelacja pomiędzy bitcoin i innymi kryptokur walutami może wynikać z tego, jak niewielki jest ekosystem aktywów cyfrowych w stosunku do gospodarki światowej. Całkowita kapitalizacja rynkowa aktywów kryptograficznych szacowana jest na 662 mld USD, co stanowi zaledwie 1,7% łącznej kapitalizacji rynkowej indeksu S&P 500, która wynosi 32,2 bln USD.

Przy prawie wszystkich aktywach kryptograficznych zbudowanych na różnych podstawach, waluty inne niż kryptońskie mogą wykazywać tendencję wzrostową cen bitcoinów tylko dlatego, że rodzący się rynek jest wciąż tak mały i wyspiarski.

Dane dotyczące korelacji nie opowiadają całej historii. Ceny mogą poruszać się w tandemie, ale stopień, w jakim to się dzieje jest inną sprawą. Kiedy wybuchowy boom na zdecentralizowane finansowanie (DeFi) uderzył w rynek latem, cena eteru wzrosła do najwyższego od ponad dwóch lat, ponieważ większość projektów DeFi jest zbudowana na łańcuchu blokowym Ethereum. W tym czasie Bitcoin starał się pobić podobny dwuletni rekord.

Co Ethereum 2.0 może oznaczać dla inwestorów

Rynek będzie musiał poczekać i zobaczyć, jaki realny wpływ na rodzimą walutę może mieć trwająca modernizacja Ethereum, ponieważ zakończenie ostatniej fazy procesu planowane jest na rok 2023. Ale znaczna fundamentalna aktualizacja sieci, na której opiera się eter, może doprowadzić do tego, że jego cena będzie poruszać się na własnych podstawach, a nie tylko podążać za ceną bitcoinu.

„Sercem ETH 2.0, który sprawia, że cały system jest możliwy, jest eter“, według raportu Messari. „ETH będzie nie tylko rodzimym magazynem wartości aktywów i paliwa dla transakcji Ethereum, ale będzie również ostatecznym źródłem bezpieczeństwa Ethereum z jego roli w systemie [dowód stawki].“

Tak więc, podczas gdy Bitcoin może być postrzegany jako miejsce pomiędzy magazynem wartości a towarem na „trójkącie wyższej klasy aktywów“, eter może ostatecznie stać się pierwszym aktywem, który będzie kombinacją wszystkich trzech klas aktywów: aktywów kapitałowych, towarów i magazynów wartości.

„Kiedy cena eteru zaczyna być napędzana przez jego własne katalizatory, utrzymywanie go jako wskaźnika zastępczego dla ekspozycji na BTC nie będzie działać tak, jak oczekiwano“, dodał Balakrishnan.